Gymnazisti bez kalkulačiek aj bez činiek 😊

Po dlhej „prestávke“ sme sa vrátili späť do školy, ale na matematike a telesnej výchove v rámci adaptačného programu aj do minulosti. Triede sekunda sme pripravili autentické vyučovanie v podmienkach, aké mali študenti Prvého slovenského gymnázia. A tak naši žiaci okúsili tvrdosť a stiesnenosť lavíc a s „grífikom a tabuľkou“ (plastová tabuľka a stierateľná fixka) počítali príklady, ktoré možno kedysi počítal aj Martin Kukučín. Po ďalších matematických výpočtoch, ktoré súviseli s číslami spájajúcimi sa s históriou našich predchodcov, sme mali možnosť zhliadnuť hologram zobrazujúci cvičenia podľa I.B.Zocha. Ešte viac sa ale naši študenti vcítili do kože tých bývalých, keď si vonku ,v terajšom parku národovcov, zacvičili s náradím vtedy dostupným. Po krátkom oboznámení s priekopníckou Zochovou prácou v oblasti telocviku už stačilo len lano , „papeky“ a jeho návody. A veruže by tí naši žiaci zvládli aj „verejnú skúšku z telocviku pri množstve dívajúceho sa obecenstva“, ako to bolo v roku 1867. V závere sme ešte v parku vyrobili graf pribúdajúceho žiactva v prvých rokoch tejto významnej inštitúcie. A z čoho? Čo park dal. Kôra, skalky, púpava…

Mgr.Zuzana Baranová, Mgr.Ján Fatľa