1

Revúcki gymnazisti dobyli Alytus !

Na 1. júl sa teší hádam každý školák, pretože sa začínajú prázdniny. No pre nás, žiakov Gymnázia Martina Kukučína,  v zostave Michaela Hutková, Miroslava Masárová, Romana Antalová, Branislav Dorčák, Lukáš Žiak so sprievodom pani profesoriek Kataríny Hviščovej a Anny Hricovínyovej, sa vtedy začínalo nové dobrodružstvo – európsky projekt World of Friends – Svet priateľov. Hosťovskou krajinou tohto už 21. ročníka bolo krásne mesto Alytus v pobaltskej Litve. No a ako vyzeral náš výlet?

Prvého júla sme sa teda vybrali na cestu. Našou prvou zastávkou bol Poprad, odkiaľ nás vlak odviezol do českého Olomouca. Z Olomouca sme cestovali do Rýmařova, kde sme sa spoznali s  českým tímom. Nasadli sme do autobusu a  “tešili“ sme sa na 15-hodinovú cestu naprieč celým Poľskom až do Alytusu. V poľskom Ozimeku sa k nám pripojil aj poľský tím a potom sme ďalej cestovali a cestovali…
Na druhý deň, v sobotu, sme prišli do cieľa. Po skvelom obede sme sa ubytovali a odišli do mesta. Na mestskom úrade nás predstavitelia mesta Alytus privítali vo svojej rokovacej miestnosti. Nás, Slovákov, ďalej Čechov, Poliakov, Nemcov, Francúzov, Talianov, Maďarov a domácich Litovčanov. Po týchto oficialitách nasledovali spoznávacie ice-breaking games, ale to už sme boli všetci takí unavení z cestovania, že sme len čakali, kedy konečne padneme večer do postele.
V nedeľu sme sa zúčastnili omše v kostole. Navštívili sme historický festival Gates of Yotva, kde nás ohúrili fakt tvrdé boje rytierov. Poobede sme prezentovali  naše projekty, ktoré sme si pripravili a boli venované hlavnej téme projektu.
Tohtoročnou témou boli „handicrafts – remeslá“, takže celý týždeň sa niesol v ich duchu . Dva dni sme strávili v miestnej umeleckej škole. Vyrábali sme si prútené košíky, z textilu sme tvorili rôzne dekorácie, vyrezávali obrazy z dreva a vytvárali mnoho ďalších predmetov typických pre Litvu. 
Našu angličtinu sme si najviac precvičili počas aktivity s názvom „fotorace“.  Boli sme rozdelení do skupín,  v ktorých sme chodili po rôznych stanovištiach v meste, kde nás čakali zaujímavé úlohy. Pri každej nás odfotili a večer pri vyhodnotení sme si všetky tieto fotky prezerali. Môžeme povedať, že to bolo naozaj veľmi vtipné a skvele sme sa zabavili, no zároveň sme spoznali veľmi pekné mesto Alytus.
Ďalší deň sme šli spoznávať hlavné mesto Litvy, Vilnius a bývalé hlavné mesto Trakai a jeho dominantu – ostrovný hrad. V ten deň mali Litovčania štátny sviatok- oslavovali korunováciu prvého kráľa. Mali sme možnosť na vlastné oči vidieť, akí sú Litovčania patrioti. Poobliekaní v krojoch s vlajkami v ruke – takto Litovčania oslavujú sviatky v uliciach a na námestiach. Zaujímavosťou je, že svoju národnú hrdosť dokazujú tým, že  svoju hymnu spievajú spoločne v rovnakej hodine  na celom svete.
Nemyslite si, že sme len tvorili. Zažili sme aj adrenalín. V Tarzánii. Prekonávali sme prekážky v korunách stromov,  viezli sme sa ponad rieku širokú možno aj 100 metrov a cítili sme sa naozaj ako poriadni Tarzani. Jeden z najlepších zážitkov, ktorý sme si z Litvy priniesli.  Skvelé!
Večer sme sa všetci stretli v miestnom bare a užívali si spoločné chvíle spievaním karaoke a pozeraním futbalu Nemecko vs. Francúzsko (práve boli majstrovstvá).
            Posledný deň patril takmer celý príprave na „Finálny večer“, ktorého súčasťou bolo privítanie delegácií zúčastnených krajín, exhibícia našich výrobkov z umeleckej školy a  prezentácia krajín v podobe počítačovej prezentácie, spevu a tanca v národných krojoch a predvedenie litovského národného tanca – flashmob, ktorý sme spoločne dlhé hodiny počas nášho pobytu v Alytuse nacvičovali. Vyvrcholením večera bola diskotéka, na ktorej sa naše vzťahy ešte viac utužili. Lúčenie bolo náročné,  plné sĺz a dlhých objatí.  Odchádzalo sa nám ozaj veľmi ťažko.
Napriek tomu, že sme s niektorými novými priateľmi stovky kilometrov ďaleko, sme veľmi radi, že sme sa spoznali a urobíme všetko pre to, aby sa naše priateľstvá zachovali. Najmä v dnešnej dobre je potrebné utužovať vzťahy na medzinárodnej úrovni.
Naše zážitky sú nezabudnuteľné a veríme, že o rok sa znovu naša škola zapojí do tohto projektu. Miesto stretnutia – Sasbachwalden.
Ďakujeme všetkým, ktorí nám pomohli, aby sme sa mohli zúčastniť tohto úžasného projektu a spoznať novú krajinu. Finančne prispeli: SMZ Jelšava, Mesto Revúca, Gymnázium M. Kukučína.
                                                                                                               Študenti GMK