Gymnazisti vo Francúzsku

Prázdninový týždeň od 12.7 do 19.7 sa vo francúzskom mestečku Marmoutier niesol v duchu priateľstva. Konalo sa tam už 23. stretnutie mladých ľudí vrámci medzinárodného projektu    „ Svet priateľov“ . Naše Gymnázium M. Kukučína sa ho zúčastňuje už 9 rokov. Reprezentujeme v ňom našu školu, mesto Revúca a Slovensko. Tento rok sa projektu s témou „Európa bez hraníc“ zúčastnili študenti z Francúzska, Nemecka, Česka, Poľska, Litvy, Talianska a Slovenska. Našu školu reprezentovali žiaci Vanesa Ďuráková, Romana Poprocká, Martin Danko, Dominik Hutka a Filip Vavrek, ktorých sprevádzali učiteľky Mgr. Katarína Hviščová a Mgr. Anna Hricovínyová. Bol pre nich pripravený veľmi bohatý a zaujímavý program. Neplytvalo sa ani minútou. Navštívili mestá ako Štrasburg, Metz, Schengen a Trier. Okrem výletov pripravili pre nich organizátori aj workshopy, v ktorých  pracovali na farme, maľovali svoju predstavu o hraniciach nielen v Európe, do rozostavaného bieleho múru ktorý je súčasťou mesta zamurovali svoje „odkazy vo fľaši“ a učili sa variť tradičné francúzske dobroty. V prezentácii predstavili svojim novým kamarátom naše mesto, našu školu a naše Slovensko. Vo voľnom čase si všetci precvičovali svoju angličtinu, ktorá je oficiálnym dorozumievacím jazykom projektu, ale využili aj  znalosti nemčiny. Naši žiaci s tým nemali najmenšie problémy.  Aj keď francúzština by sa tiež bola zišla. Posledný večer  všetky  delegácie predviedli niečo typické zo svojej kultúry. Naši žiaci zatancovali ľudový tanec v typických slovenských krojoch a zožali obrovský úspech.  Po dojímavom lúčení s novými priateľmi, plní zážitkov sme absolvovali dlhých 1200 km späť domov.

                                                                                   Mgr. Katarína Hviščová